garmasazan
16 بهمن 1401 - 10:47

۵۵ درصد پرونده‌های قضایی استان سمنان در سامانه "یکتا" رسیدگی شد

رئیس کل دادگستری استان سمنان از رسیدگی به ۵۵ درصد پرونده های قضایی این استان از طریق سامانه یکتا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان،  محمد جعفر عبدالهی از اجرای فناورهای نوین قوه قضاییه خبر داد و اظهار داشت: این مهم با هدف توسعه دادرسی الکترونیک،تحصیل خدمات قضایی،شفاف سازی،بهره‌گیری در پیشگیری و کاهش جرائم و آسیب‌های اجتماعی دعاوی در دستگاه قضایی استان سمنان انجام شده است.

وی در تشریح استفاده از فناوری‌های نوین مراجع قضایی استان سمنان گفت: باعنایت به اجرای فرامین و سیاست‌های 8 گانه مقام معظم رهبری با رویکرد تحول و تعالی قضایی ، اقدامات ارزشمندی طی ده ماهه ی سال 1401 انجام شد.

رئیس کل دادگستری استان سمنان افزود: هوشمند سازی فرآیند رسیدگی با استفاده از فناوری‌های نوین و بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت سیستم‌های رایانه‌ای در پذیرش،تشکیل پرونده، هزینه دادرسی، ارسال و ارجاع پرونده‌های قضایی به مجتمع و شعب قضایی به صورت تخصصی ،ساماندهی و مهیا شد.

عبدالهی تصریح کرد: با اجرای فناوری نوین قضایی در 10 ماهه سال جاری میزان 55 درصد از پرونده ها به صورت یکتا و 43 درصد از پرونده‌های وارده تمام الکترونیک تشکیل و مورد رسیدگی واقع شد.

وی افزود: تا پایان دی ماه  امسال ثبت نام نیمی از جمعیت استان سمنان در سامانه ثنا انجام شد ؛ با این اتفاق 98 درصد از ابلاغیه‌های اصحاب پرونده‌ها معادل 809 هزار و 183 ابلاغیه به صورت الکترونیک صادر و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 وی تأکید کرد: به مناسبت بزرگداشت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در ایام الله دهه فجر ، امکان ثبت نام رایگان اتباع غیر ایرانی در سامانه ثنا با حضور در مراجع قضایی سراسر استان سمنان با در دست داشتن مدارک هویتی فراهم شده است.

عبدالهی به موضوع دادرسی الکترونیکی برای توسعه ملاقات‌های مردمی و حتی خودداری از خروج زندانی از زندان مگر در موارد ضروری اشاره کرد و ادامه داد: حفظ و تأمین منزلت و کرامت مراجعین و زندانیان در دستگاه قضایی استان سمنان بسیار مورد اهمیت بوده و تعداد 12 هزار و 490 جلسه دادرسی الکترونیک در 10 ماهه امسال برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان سمنان در خاتمه خاطرنشان کرد: تلاش در راستای اجرای سند تحول و تعالی قضایی مورد تاکید ریاست قوه قضاییه ناظر بر سهولت در دسترسی آسان ، کم هزینه ، صحیح وشبانه روزی مردم به خدمات قضایی مطمئن است تا آراء و تصمیمات قضایی مستدل و متقن صادر و دستگاه قضایی استان به صورت جدی فناوری‌های نوین قضایی را دنبال و اجرا خواهد کرد.

انتهای پیام/361/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1019572